مختصری در مورد ولادت شیخ مرتضی دیزانی طالقانی

بسم الله الرحمن الرحیم

بنام خداوند رحمتگر مهربان

{ فَاجتَباهُ فَجَعَلَهُ مِنَ الصّالِحِینَ }

و پروردگارش او رابرگزید و از صالحانش قرار داد.

شیخ عارف ، زاهد بارع ، فقیه و حکیم و ادیب ، جامع معقول و منقول ، سلمان دهر ، آیت الباری ، شیخ مرتضی طالقانی ( قدّس سرّه الرّبّانی ) درسال 1274 هجری قمری  « در کتاب گنجینه دانشمندان تاریخ ولادت آن بزرگوار 1280 ه.ق و در نخبة البشر 1278 ه.ق ثبت شده که هر دو نادرست میباشد. » در قریه دیزان طالقان دیده بر خاک تیره جهان گشود و کسی نمی دانست که این طفل به عنایت پروردگارش این خاک تیره را به شرف سجده های خویش به حضرت معبود مشرف خواهد کرد و محل عروج بر افلاک خواهد ساخت . این نخستین نو باوه تابناکی نبود که با قدوم خویش طالقان را می آراست ، بلکه پیشتر نیز نوباوگانی دیگر از آن سرزمین برخاسته بودند که طالقان همواره مهد عالمان وارسته و اولیای فرهیخته بوده و در روایات ائمه طاهرین (ص) نیز از این دیار به « دارالایمان و التقوی » یاد شده است و جمعی از یاران حضرت صاحب الامر (عج) از این سامان بر خواهند خاست إن شاء الله تعالی.

خانواده مرتضی ، تدّین و تقوا را به صفا و سادگی روستایی آمیخته و محیطی سرشار از ارادت به اهل الله پدید آورده بودند . پدرش آغاجان نام داشت که بر اهل فضل و علما ارادت می ورزید و شاید همین ارادت او بود که موجب شد فرزندش گوهری دُردانه از آب درآید که جزای هر کس به پاکی طینت اوست .

در چنین فضایی که حُب دین و اهل علم در آن عطر آگین بود ، مرتضی تربیت یافت. هنگامی که به سنین نوجوانی رسید ، چونان پدر به شبانی پرداخت و این سرّی است عظیم که آغاز کار کثیری از انبیاء و اولیا (ص) با شبانی بوده است. گویی گونه ای تعلیم و تربیت است و آموختن شیوه پرورانیدن و هم در کنار آن پرورش یافتن. 

/ 0 نظر / 39 بازدید